Így formálta át a só a világtörténelmet
A só gasztronómiai szerepén túl civilizációkat is átformált. Marco Polo 13. századi utazásai során kincseket hozott Kínából, többek között temérdek mennyiségű sót, ami Velencét gazdaságilag a magasba emelte.
A só jelentősége az egész világon megkérdőjelezhetetlen volt, derült ki az Ancient Origins beszámolójából. Az ókori Görögországban fizetőeszközként szolgált, és a francia forradalmat is beindította. A Holt-tenger, amely tízszer sósabb a tengervíznél, fontos szerepet játszott a Bibliában és ma is természeti csodaként tartják számon.
A só befolyásolta a politikai küzdelmeket, Mahatma Gandhi indiai sómenetétől kezdve Napóleon csapataiig, akiknek a sóhiány miatt nehézségeikkel kellett szembenézniük Oroszországban. A só felfedezésekben és a kereskedelemben betöltött szerepe továbbá a világtörténelmet is alakította.
A portugál és spanyol flották sóval tartósították a halakat, lehetővé téve ezzel a globális felfedezést, az amerikai úttörők pedig a függetlenségi háború idején dacoltak a brit sókorlátozásokkal, a nátrium-klorid pedig a sorsfordító pillanatok meg nem énekelt hőse volt.
Gazdasági és politikai szerepén túl a só világszerte helyet kapott a vallási szertartásokban is. Az ókori görög szertartásoktól kezdve a zsidó hagyományokon át a buddhista gyakorlatokig a só a tisztaságot jelképezte és elűzte a gonosz szellemeket.
A Bibliában a só a tartós megállapodásokat szimbolizálta, ami Jézus tanításában is visszaköszön, miszerint követői a “föld sója”. Ez a metafora napjainkban is aktuális, azt sugallva, hogy az időtlen elvekhez való ragaszkodás az erkölcsi hanyatlással küzdő társadalmak etikai kihívásai ellen küzdhet.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén